Co to jest umowa?
Umowa to czynność prawna. Nudy, co?
Ale to oznacza ni mniej ni wiecej, że podpisanie umowy daje stronom prawo do dochodzenia przed sądem spełnienia tego, do czego druga strona się zobowiązała.
Umowa to też źródło informacji o tym co możesz i co musisz zrobić.
W Polsce źródłem wiedzy o naszych obowiązkach są, z jednej strony, umowa oraz, z drugiej, ustawy, czyli prawo. Jednak jeśli chodzi o fundamentalne wymagania, takie jak przedmiot umowy, termin realizacji, wynagrodzenie, etc. Informacja musi znaleźć się w umowie, tak aby obie strony miały jasność, co do tego na co się umawiają.
Pacta sunt servanda, czyli łacińska paremia, która jest zasadą w polskim prawie i oznacza, że umów się dotrzymuje, a jak już powiedzieliśmy będąc czynnością prawną, można dochodzić swoich praw przed sądem.
No dobrze, to tyle teorii. W praktyce, kiedy zarządzamy podpisaną już umową bardzo ważne jest, żeby zadawać sobie i drugiej stronie banalne pytanie, które ja nazywam pytaniem za milion dolarów: gdzie to jest napisane. A jak już wiemy, informacje znajdziemy zapisane w umowie, wtedy jest to obowiązek umowny, lub w prawie, wtedy będzie to obowiązek ustawowy.
Umowy pisane w oparciu o standarty międzynarodowe (np. FIDIC, JCT, NEC...) wywodząc się z systemu common law, bardzo często zawierają dużo wyjaśnień dotyczących interpretacji.
Mówiliśmy już na blogu o słowniku i słowach pisanych z dużej litery.
Dzisiaj chciałabym poruszyć jeszcze temat priorytetyzacji dokumentów w kontekscie pytania za milion dolarow. Zazwyczaj znajdziemy to w tzw. Generał Provisions (Postanowienia Ogólne) i standartem jest, że dokumenty są traktowane zgodnie z ustaloną hierarchią.
Najważniejsza jest zawsze treść umowy, następnie jest specyfikacja techniczna, a dopiero później załączniki. W praktyce oznacza to, że jeśli znajdziemy sprzeczne zapisy w umowie i innym dokumencie (np. Umowa mówi, że to Zamawiający zapewni plac na składanie materiałów, a w specyfikacji, czy innym załączniku pojawi się zapis, że to Wykonawca dostarcza taki plac to wtedy, umowa, będąc dokumentem o wyższej randze, będzie zawierała wiążące postanowienie i to właśnie zamawiający będzie zobowiązany do zapewnienia składu materiałów.)
Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłębieniem tematu zapraszam do szkoleń, gdzie szerzej omawiam temat lub kontaktu bezpośredniego pod info@menthor.pl.
Pozdrawiam
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!